HS Sports Roundup

posted by Sports Department - 

Naylor's


SATURDAY OCTOBER 20th

VOLLEYBALL

(Division 2 Sectional Finals)

Vinton County at Unioto

Circleville at Fairfield Union

Logan Elm at Sheridan

Waverly at Gallia Academy


(Division 3 Sectional Finals)

Nelsonville York at Southeastern

Piketon at Huntington

New Lexington at Zane Trace

Adena at Minford

Westfall at Wheelersburg

North Adams at Leesburg Fairfield

Wellston at Alexander

Fairland at South Point



BOYS SOCCER

(Division 1 Sectional Final)

Chillicothe at Pickerington North


(Division 3 Sectional Finals)

Lynchburg Clay 1, South Webster 5

Lucasville Valley vs Wheelersburg 



GIRLS SOCCER

(Division 2 Sectional Finals)

Hillsboro 1, Unioto 8

Circleville 1, Miami Trace 0

Warren 0, Fairfield Union 6

Athens at Waverly



CROSS COUNTRY

(Division 2 District Championships)

Unioto Boys- Champs





FRIDAY OCTOBER 19th

GIRLS DIVISION 1 GIRLS STATE GOLF TOURNAMENT

Kristin Jamieson of Hillsboro is tied for 10th place with a 74 (+4)



DIVISION 2 GIRLS STATE TENNIS TOURNAMENT

Sylvia Gray of Unioto lost in straight sets to Rachel Buchinsky of Shaker Heights (6-1, 7-6). 7-5 in the tie-breaker for set #2.



FOOTBALL

(FAC)

Washington CH 20, Chillicothe 7

Hillsboro 47, Miami Trace 13

Jackson 55, McClain 0


(SVC)

Paint Valley 34,  Westfall 14

Adena 33,  Southeastern 30

Huntington 21,  Unioto 34

Piketon 42,  Zane Trace 39


(MSL)

Circleville 0,  Teays Valley 53

Amanda-Clearcreek 37,  Hamilton Township 0

Bloom Carroll 44,  Fairfield Union 7

Bexley 0,  London 56

Grandview Heights 41,  Logan Elm 29 

Liberty Union 7,  Columbus Academy 47   


(SOC)

Waverly 43,  Minford 13

Eastern Pike 6,  Oak Hill 48

Green 16,  Northwest 7

Lucasville Valley 6,  Wheelersburg 37

Symmes Valley 18,  Sciotoville East 22

Manchester 0,  Portsmouth Notre Dame 55


(TVC)

Wellston 20,  Meigs 16

Nelsonville-York 35,  Vinton County 39

River Valley 16,  Athens 55

Alexander 13,  Warren 33


(Other Games of Interest)

Clark Southeastern 12,  Madison-Plains 22

West Liberty-Salem 28,  West Jefferson 30

Portsmouth 40,  South Point 7

Bishop Watterson 14,  Logan 0

Lancaster 35,  Pickerington North 21





THURSDAY OCTOBER 18th

VOLLEYBALL

(Division 1 Sectional Final)

Pickerington North 3, Logan 0  (25-16, 25-16, 25-22)


(Division 4 Sectional Finals)

Paint Valley 3, Western 2  (23-25, 25-14, 25-16, 22-25, 15-7)

Eastern Pike 3, Manchester 0  (25-21, 25-11, 25-19)

Whiteoak 0, Portsmouth Clay 3  (25-12, 25-12, 25-13)

Portsmouth Notre Dame 3, Lucasville Valley 0  (25-11, 25-10, 25-12)

Federal Hocking 3, Miller 0  (25-22, 25-21, 25-16)

Ironton Saint Joe 0, Eastern Meigs 3  (?)

Racine Southern 0, Waterford 3  (?)

South Gallia 0, Trimble 3 (?)



BOYS SOCCER

(Division 2 Sectional Finals)

Miami Trace 5, Washington CH 0

Alexander 1, Unioto 0

Zane Trace 1, Fairfield Union 3

McClain 2, Logan Elm 3

Circleville 2, Hillsboro 1

Waverly 0, Athens 7

Warren 1, Jackson 1 (3-0 in shootout)

Gallia Academy 0, Marietta 4




WEDNESDAY OCTOBER 17th

VOLLEYBALL TOURNAMENTS

(Division 2 Sectional Semis)

River Valley 0, Unioto 3 (25-9, 25-4, 25-5)

Logan Elm 3, Washington CH 1 (25-22, 15-25, 25-23, 25-20)

Miami Trace 0, Fairfield Union 3 (25-13, 25-11, 25-15)

Hillsboro 0, Sheridan 3  (25-8, 25-7, 25-12)

McClain 0, Circleville 3 (25-14, 25-20, 25-13)

Athens 0, Waverly 3 (25-22, 25-20, 25-20)

Jackson 0, Gallia Academy 3 (25-9, 25-13, 25-16)

Vinton County 3, Warren 2  (22-25, 25-14, 30-28, 15-25, 15-9)



BOYS SOCCER TOURNAMENTS

(Division 1 Sectional Semi)

Licking Heights 0, Chillicothe 5

(Division 3 Sectional Finals)

North Adams 0, Lynchburg Clay 2

Minford 0, South Webster 5

Wheelersburg 2, Rock Hill 1

Lucasville Valley 2, Northwest 1



GIRLS SOCCER TOURNAMENTS

(Division 3 Sectional Finals)

Leesburg Fairfield 1, Eastern Brown 7

Minford 0, Wheelersburg 9

Northwest 0, Lynchburg Clay 5

Rock Hill, Alexander won

Fairland 3, Ironton Saint Joe 2





TUESDAY OCTOBER 16th

HS VOLLEYBALL TOURNAMENTS

(Division 1 Sectional Semi)

Chillicothe 0, Logan 3  (25-12, 25-13, 25-18)


(Division 3 Sectional Semis)

Oak Hill 0, Southeastern 3  (25-7, 25-11, 25-10)

Portsmouth West 0, Huntington 3  (25-13, 25-10, 25-11)

Peebles 1, Westfall 3  (26-24, 25-11, 22-25, 25-12)

Northwest 0, Adena 3  (25-18, 25-18, 25-11)

Piketon 3, South Webster 1  (25-23, 25-23 18-25 , 25-23)

West Union 0, Wheelersburg 3  (25-3, 25 10, 25-7) *Abbie Kallner (W) 2,000th*

Rock Hill 0, South Point 3  (?)

Coal Grove 2, Fairland 3

Crooksville 0, Alexander 3  (25-6, 25-6, 25-0)

Ironton 0, Wellston 3  (25-14, 25-21, 25-13)

Portsmouth 0, Minford 3  (25-11, 25-10, 25-5)

New Lexington 3, Chesapeake 0

Eastern Brown 0, Leesburg Fairfield 3  (?)

Lynchburg Clay 0, North Adams 3  (25-19, 25-23, 25-19)

Meigs 1, Nelsonville York 3  (25-15, 25-15, 16-25, 25-16)



GIRLS SOCCER TOURNAMENTS 

(Division 2 Sectional Semis)

Sheridan 0, Miami Trace 7

Washington CH 0, Circleville 6

McClain 1, Hillsboro 8

Logan Elm 0, Waverly 5

Warren 2, Jackson 0

Athens 1, Gallia Academy 0


(Division 3 Sectional Finals)

Westfall 2, Peebles 1

North Adams 2, Zane Trace 0

South Point 1, Southeastern 1 (SP wins 3-1 on penalty kicks) 

Fairland at Ironton Saint Joe


(Division 3 Sectional Semis)

Piketon 1, Northwest 4



BOYS SOCCER TOURNAMENT

(Division 3 Sectional Semi at Valley HS)

West Union 2, Northwest 3




MONDAY OCTOBER 15th

HS VOLLEYBALL TOURNAMENTS

(Division 1 Sectional)

Teays Valley 2, Upper Arlington 3  (20-25, 25-9, 19-25, 25-18, 15-11)


(Division 4 Sectional Semis)

Whiteoak 3, New Boston Glenwood 2  (25-18, 16-25, 22-25, 25-13, 15-6)

Belpre 0, Ironton Saint Joe 3  (?)

Sciotoville East 0, Manchester 3  (?)

Racine Southern 3, Symmes Valley 0

Green 0, Lucasville Valley 3



GIRLS SOCCER TOURNAMENT

(Division 1 Sectional Semi)

Chillicothe 0, Westerville South 4



BOYS SOCCER TOURNAMENTS

(Division 1 Sectional)

Reynoldsburg 4, Teays Valley 3 (OT)


(Division 2 Sectional Semis)

Sheridan 0, Zane Trace 10

Westfall 0, Washington CH 7

Fairland 0, Waverly 3

Portsmouth West 0, Warren 11


(Division 3 Sectional Semis)

Southeastern 0, Rock Hill 4

Peebles 2, Lynchburg Clay 6

Eastern Brown 0, North Adams 5

Belpre 1, South Webster 9

Valley 2, Portsmouth Clay 1

South Point 1, Minford 4

Ironton Saint Joe 0, Wheelersburg 4


title

Content Goes Here